Оставете ги цигарите засекогаш – Вака ќе си помогнете

Оставете ги цигарите засекогаш – Вака ќе си помогнете

Според една студија на Универзитет во Израел, пушачите кои консумираат повеќе омега 3 масни киселини пушеле во просек 10 посто помалку, а потоа како што јаделе омега 3 киселини веќе не ни имале потреба да пушат.Недостатокот на овие масни киселини инаку кај пушачите го поттикнува пушењето.

Затоа јадете храна богата со нив, како лосо, скуша, семки од сончоглед, спанаќ, ќељ, зелено овошје, грав, млеко, маслиново масло.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text