Нема болест за која не помага – Причини да ја јадете најздравата намирница брокулата

Нема болест за која не помага – Причини да ја јадете најздравата намирница брокулата

Замислете си зеленчук кој ги дава сите неопходни витамини и хранливи состојки за здравје, подмладува, го чисти телото и помага за многу болести. Постои и тоа е брокулата.Според истражувањата, брокулата делува во превенирањето рак, особено рак на цревата, желудникот, матката и дојките.

Го регулира и крвниот притисок, го зајакнува имунитетот со бројните витамини, меѓу кои најмногу витамин Ц и бета-каротенин.

Таа е добра и за трудниците, како и за развој на бебето, па се препорачува уште во првите месеци да се воведе во исхраната.

Ја регулира работата на цревата, штити од артритис, штити и од болести на срцето и кардиоваскуларниот систем.

Го чисти телото, подмладува, спречува алергии, добра е за кожата и коските, а се бори и со бактеријата отпорна на лекови, хеликобактер.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text