Брз ручек од пилешко и печурки

Брз ручек од пилешко и печурки

Одличен пилешки гулаш…

Состојки:

 • 1/2 кг пилешко бело месо
 • 2 моркови
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 300 гр печурки
 • 1 чаша доматен сок
 • сол
 • бибер
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте го кромидот и морковите. Пропржете ги на масло.

   

 2. Додајте месо исечкано на коцки и сечкани печурки.

   

 3. Оставете да крчка на умерен оган 30 минути и по потреба додајте малку вода.

   

 4. Налијте со сок од домати, посолете и побиберете и оставете да се готви уште десетина минути.

   

 5. Послужете со компир пире или тестенини.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text