Селски мекици за 30 минути – Брз појадок пред работа

Селски мекици за 30 минути – Брз појадок пред работа

Направете вкусни селски мкици.

Состојки:

 • 100 мл. млеко
 • 1 јајце
 • ½ пакување квасец
 • 1 лажиче сол
 • 1 лажиче шеќер
 • 2 лажици масло
 • ½ канчиња кисело млеко
 • 1 прстофат сода бикарбона
 • 500 гр. брашно

 

Подготовка:

 1. Се мешаат сите суви состојки, па се мати јајце со кисело млеко и се додава сода, па млеко и масло.
 2. Се мешаат смесите.
 3. Се меси тесто со раце, па се остава 30 минути.
 4. Се вадат мекици со намастени раце и се пржат на врело масло.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки