Бомбици со сушени малини и чоколадо

Бомбици со сушени малини и чоколадо

Направете топчиња со малини и чоколадо.

Состојки:

  • 180 гр. црно чоколадо
  • 1 авокадо
  • 2 лажици јаворов сируп
  • 250 гр. малини сушени
  • 1 лажиче екстракт ванила

Подготовка:

  1. Авокадото се сече на пола, се вади семката, се вади плодот се ситни со вилушка.
  2. Се топи чоколадото и сушените малини се мелат.
  3. Се става во блендер авокадото со јаворов сируп, со екстракт од ванила и со пола малини и се блендира, па се става чоколадо и се меша.
  4. Се стега, се прават бомбици и се валкаат во останатите сушени малини или по избор во мрвици, кокос…

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

 

singlepost_text