Спречуваат срцев удар – Намирница која често треба да ја јадеме

Спречуваат срцев удар – Намирница која често треба да ја јадеме

Бадемите се здрава намирница која често треба да ви е на менито.

Бадемите имаат 22 грама јаглени хидрати и 12 грама диетални влакна, што е 49 отсто од потребните на ден.

Имаат манган, магнезиум, фосфор, витамини Е и рибофлавин.

Помагаат за здравје на срцето и спречуваат срцев удар. Го контролираат шеќерот во крвта и помагаат и за добар метаболизам и диета.

Намалуваат и холестерол, а исто така бадемите спречуваат камен во жолчка.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки