Храна за мозокот – Колку е здрава киселата зелка

Храна за мозокот – Колку е здрава киселата зелка

Одамна се знае колку зелката е здрава и богата со витамин Ц, но киселата зелка која е неизбежен дел од зимската трпеза е навистина многу здрава и корисна.Нискокалорична и вкусна, има витамини А, Б12, Ц, Е и К во својот состав, како и важни минерали.

Има и омега 3 масни киселини.

Помага за намалување мамурлак, за лекување чир на желудник, за јакнење на нервите и создавање нови ќелии.

Помага и со својот витамин Ц за имунитет.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text