Путер мафини со моцарела и шунка

Путер мафини со моцарела и шунка

Направете путер мафини.

Состојки:

 • 100 гр. шунка
 • 1 лажица маслиново масло
 • 2 јајца
 • 100 гр. ладен путер
 • 1 морков
 • 180 гр. брашно
 • 70 гр. моцарела
 • 1 лажиче сол
 • пола лажиче бибер
 • пола прашок за пециво

Подготовка:

 1. Се загрева рерната на 180 степени, се става хартија на калапи за мафини.
 2. Се сечат ситно шунката по избор и морковот, се динстаат на тава со малку масло и се тргаат и ладат.
 3. Се меша брашно со прашок за пециво, сечен путер и се мати со миксер или блендер.
 4. Се додаваат јајца со зачини и смесата со шунка.
 5. Се става во калапи за мафини и се печат 15 минути.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text