Компир и ориз во тепсија

Компир и ориз во тепсија

Вкусно, евтино и брзо јадење…

Состојки:

 • 2,5 кг компири
 • 400 гр кромид
 • 300 гр ориз
 • 150 мл масло
 • 2 лажици сув зачин
 • 2 лажици црвена пипер
 • сол
 • бибер
 • вода
 • 3 чешниња лук

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте кромид на ситно, компири на кругови, оризот измијте го и се измешајте во тепсија заедно со зачините. Намастете, налијте вода, поклопете и печете во загреана рерна на 240 степени околу 30 минути. 
 2. На врелото јадење можете да ставите сечкан лук.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text