Чоколадна фантазија со лешник

Чоколадна фантазија со лешник

Подгответе вкусен чоколаден десерт.

Состојки:

 • 3 чаши шеќер
 • 3 чаши брашно
 • 3 чаши јогурт
 • прашок за печиво
 • 1/2 чаша масло
 • 3 лажици какао
 • 150 гр мелени лешници
 • 100 гр чоколадо за готвење

Начин на подготовка:

 1. Добро разматете ги сите состојки, освен чоколадото, додека смесата не стане глатка и на крај додајте лешници. Смесата ставете ја во намастен плех кој сте го посипиле со брашно и печете во загреана рерна на 200 степени, околу половина час.

   

 2. Кога колачот ќе биде испечен, подгответе глазура. Растопете чоколадо со малку масло и вода на ниска температура, а потоа прелијте преку колачот.

Уживајте!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text