Шеќерни бомбици

Шеќерни бомбици

Направете шеќерни бомбици.

Состојки:

  • 1 шолја кисело мелко
  • 1 шолја шеќер
  • 3 лажици масло
  • 1 лажиче сода
  • 3 шолји брашно

Подготовка:

  1. Сите состојки се мешаат и се добива тесто.
  2. Се прават топчиња и се валкаат во шеќер.
  3. Се печат на 180 степени додека поруменат.

Повеќе на Gotvi.mk:

ВИДЕО: Шеф Марк де Јонг во живо од натпреварот помеѓу Манчестер и Реал

ФОТО: Марк од „Брза кујна” ја покажа ќерката

ФОТО: Погледнете во чија прегратка заврши Марк од „Брза кујна”

ФОТО: Марк од Брза кујна ја покажа сопругата

ФОТО: Водителката изненади – ова се новите Марк и Никола во „Брза кујна”

Шеф Марк Де Јонг најави голем кулинарски настан годинава во Македонија

ФОТО: Еве како Марк де Јонг го честиташе Денот на готвачите

ФОТО: Марк од „Брза кујна” ги израдува колегите

 

singlepost_text