Кога ви се јаде пита а не ви се меси: Проверен рецепт за брзо време

Кога ви се јаде пита а не ви се меси: Проверен рецепт за брзо време

Кога ви се јаде пита, а не ви се меси, ова е спасот за вкусно јадење на трпеза.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 1 шолја масло
 • 1 шолја јогурт
 • 2 шолји брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 200 гр. салама
 • 200 гр. сирење
 • 200 гр. кисели краставички

 

Подготовка:

 1. Се матат со миксер јајцата во сад со масло и јогурт, па се става брашно измешано со прашок за пециво.
 2. Се сечат ситно шунката, сирењето и киселите краставички и се додаваат.
 3. Се става смесата во подмачккан плех и се пече на 200 степени додека порумени, околу 40-45 минути.
 4. Се сече на коцки кога ќе се излади.

Повеќе на Gotvi.mk:

ВИДЕО: Шеф Марк де Јонг во живо од натпреварот помеѓу Манчестер и Реал

ФОТО: Марк од „Брза кујна” ја покажа ќерката

ФОТО: Погледнете во чија прегратка заврши Марк од „Брза кујна”

ФОТО: Марк од Брза кујна ја покажа сопругата

ФОТО: Водителката изненади – ова се новите Марк и Никола во „Брза кујна”

Шеф Марк Де Јонг најави голем кулинарски настан годинава во Македонија

ФОТО: Еве како Марк де Јонг го честиташе Денот на готвачите

ФОТО: Марк од „Брза кујна” ги израдува колегите

singlepost_text