Омекнете го жилавото месо – Ви треба само една намирница а нема труд и мака

Омекнете го жилавото месо – Ви треба само една намирница а нема труд и мака

Има многу начини да се спреми црвеното месо, кое е многу вкусно, но единствена мака е понекогаш лошиот квалитет.

За да го спасите месото ви треба лимон.

Тој е сојузник за вкусно месо, а се што треба е да земете лимонов сок и да го ставите месото испрскано со сокот преку ноќ да отстои.

Ќе делува и за 30 минути, ако немате време да го оставите од навечер.

Ќе го направи месото меко.

Повеќе на Gotvi.mk:

ВИДЕО: Шеф Марк де Јонг во живо од натпреварот помеѓу Манчестер и Реал

ФОТО: Марк од „Брза кујна” ја покажа ќерката

ФОТО: Погледнете во чија прегратка заврши Марк од „Брза кујна”

ФОТО: Марк од Брза кујна ја покажа сопругата

ФОТО: Водителката изненади – ова се новите Марк и Никола во „Брза кујна”

Шеф Марк Де Јонг најави голем кулинарски настан годинава во Македонија

ФОТО: Еве како Марк де Јонг го честиташе Денот на готвачите

ФОТО: Марк од „Брза кујна” ги израдува колегите

singlepost_text