Се јадат и во лето и во зима – 1001 зошто и затоа да јадете мандарини

Се јадат и во лето и во зима – 1001 зошто и затоа да јадете мандарини

Мандарините се овошје кое се јаде во лето и зима, а помагаат на многу начини освен што се вкусни.
Имаат само 46 калории, многу витамини особено витамин Ц, калиум, калциум, магнезиум во себе.Имаат и важни минерали за телото.
Мандарините намалуваат ризик од рак и го намалуваат холестерот во телото.Диетални се и помагаат да слабееме.
Помагаат за подобар имунитет, здрава кожа, раст на косата.

Исто така, го будат хормонот на среќата како дел од групата цитрусни овошја.

Повеќе на Gotvi.mk:

ВИДЕО: Шеф Марк де Јонг во живо од натпреварот помеѓу Манчестер и Реал

ФОТО: Марк од „Брза кујна” ја покажа ќерката

ФОТО: Погледнете во чија прегратка заврши Марк од „Брза кујна”

ФОТО: Марк од Брза кујна ја покажа сопругата

ФОТО: Водителката изненади – ова се новите Марк и Никола во „Брза кујна”

Шеф Марк Де Јонг најави голем кулинарски настан годинава во Македонија

ФОТО: Еве како Марк де Јонг го честиташе Денот на готвачите

ФОТО: Марк од „Брза кујна” ги израдува колегите

singlepost_text