Крчкаат во рерна: Полнети модри патлиџани

Крчкаат во рерна: Полнети модри патлиџани

Направете полнети модри патлиџани.

Состојки:

 • 2 модри патлиџани
 • 300 гр. мелено месо
 • 200 гр. кашкавал
 • 80 гр. путер
 • 1 главица кромид
 • 2 млади лукчиња
 • 50 гр. рукола
 • 1 домат
 • сол, бибер и оригано

Подготовка:

 1. Се мијат модрите патлиџани и се сечат на три дела, па се длаби средината и се сече и мие руколата.
 2. Се сече и доматот и се ренда кашкавалот.
 3. Се става меленото месо во сад со зачини и путер, со сечен кромид и лукчиња, со рукола и се меси се убаво.
 4. Се полнат патлиџаните и се редат на плех со хартија.
 5. Се става кашкавал горе и домати.
 6. Се пече на 180 степени 20 минути.

 

 

singlepost_text