3 посни намази: Паштети од јаткасти плодови

3 посни намази: Паштети од јаткасти плодови

Ви донесуваме три рецепти за посни намази…

Состојки:

 • сончоглед
 • леблебија
 • ореви
 • лешници
 • тахини
 • сол
 • зачини по желба
 • цвекло
 • морков
 • вода

Начин на подготовка:

 1. За секој вид паштета одвојте по една шолја зготвени леблебии. Еден дел од лешниците испечете, па сомелете. Сомелете ги и оревите, а потоа и леблебиите.

   

 2. Цвеклото згответе го, исчистете па исечкајте го на ситно, а потоа изблендирајте.

   

 3. Сега измешајте: тахини, малку топла вода, леблебии, мелен сончоглед, лешник, ореви… Измешајте, со повремено додавање вода. Додајте зачини и сол.

   

 4. Паштетата во втора боја ќе ја добиеме кога во оваа смеса ќе додадеме цвекло, а третата боја, ако додадеме моркови.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text