Пикантно свинско месо

Пикантно свинско месо

Ви предлагаме пикантно свинско за вкусен ручек…

Состојки:

 • 1 кг свинско
 • 125 мл еспресо кафе
 • 125 мл балсамико оцет
 • 125 мл мед
 • 250 гр кечап
 • 2 лажички сенф
 • 2 лажички какао
 • 1 лажичка чили
 • 1 лажичка ворчестер сос

Начин на подготовка:

 1. Во помала тава со дебело дно измешајте ги сите состојки и ставете лажица вода. Гответе на силен оган, а кога ќе зоврие, намаелете го огнот и оставете да се готви уште 15-20 минути. Тргнете од шпорет да се излади. Со маринадата добро натопете го месото и печете на скара или во рерна.
 2. Дел од маринадата оставете за сос со топло печено свинско. Ако во сосот недостасува нешто, можете да го надополните со лути, слатки или солени додатоци.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text