Божиќни снежни топчиња: Најубави празнични колачи на светот

Божиќни снежни топчиња: Најубави празнични колачи на светот

Неодоливо меки топчиња со слатко изненадување во внатрешнотста…

Состојки:

 • 200 гр растопена свинска маст
 • 100 гр кисело млеко
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 1 лажица шеќер во прав
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 лажица рендана кора од лимон
 • брашно по потреба
 • кутија локум
 • шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Брашното ставете го во сад, додајте маст, шеќер во прав, ванила и кора од лимон. Во киселото млеко измешајте прашок за печиво, оставете малку да нарасне и додајте во брашното. Замесете средно меко тесто да не се лепи. Локумот исечкајте го на парчиња.

   

 2. Земајте топчиња од тестото со големина на ореви, сплескајте ги и внатре стаавајте парчиња локум. Повторно обликувајте топчиња и наредете ги во плех на хартија за печење.

   

 3. Печете во рерна загреана на 180 степени 15 минути додека не добијат златна боја. Печените топчиња обилно посипете ги со шеќер во прав.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text