Колку кафиња смееме да пиеме на ден – Почнете ја годината здраво

Колку кафиња смееме да пиеме на ден – Почнете ја годината здраво

Одамна се  зборува колку и дали е кафето здраво, дали треба да се пие и која е препорачаната дневна доза, а ова е одговорот.

Кофеинот го намалува ризикот од срцеви болести, дијабетес од типот 2 и срцев удар, а германските научници откриле дека ги штити и артериите, како и дека помага за намалување на разни заразни болести, а помага и за мозокот, но треба да се пие умерено.

Пијте 2-3 кафиња на ден, но не и на празен стомак.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text