Фантастичен мус од бело чоколадо

Фантастичен мус од бело чоколадо

Неодолив вкус…

Состојки:

  • 2 жолчки
  • 1 лажица шеќер
  • 30 мл вода
  • 4 дл слатка павлака
  • 200 гр бело чоколадо

Начин на подготовка:

  1. На пареа разматете жолчки со шеќер. Додајте вода и чоколадо и мешајте додека чоколадото не се растопи. Тргнете од оган и додајте слатка павлака, измешајте и ставете во чаши.

     

  2. Изладете неколку часа во фрижидер и украсете со листови нане.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки