Идеален оброк: Уштипци од компир

Идеален оброк: Уштипци од компир

Брзо се прават, а многу се вкусни…

Состојки:

 • 500 гр компири
 • 1 јајце
 • малку сол
 • малку бибер
 • малку зачин
 • 400 гр брашно
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Компирите исчистете ги, исечкајте ги на крупни коцки и згответе ги во посолена вода.

   

 2. Процедете од вода и изгмечете, оставете малку да се изладат.

   

 3. Додајте јајце, зачин, брашно и прашок за печиво.

   

 4. Замесете тесто со раце. Развлечете со сукало и вадете кругови со чаши. Пржете во длабоко масло. Уштипците вадете ги на салфети.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text