Кремаста палента: Здрав оброк готов за неколку минути

Кремаста палента: Здрав оброк готов за неколку минути

Подготовката трае само неколку минути, а количината е доволна за четири лица.

Состојки:

 • 550 мл млеко
 • 1/2 лажичка сол
 • 2 лажици мед
 • 120 гр палента
 • 2 лажици путер
 • 80 мл вода
 • тостирани бадеми

Начин на подготовка:

 1. На слаб оган загрејте млеко, сол, мед и вода. Додајте палента и гответе две минути со мешање.

   

 2. Пред крајот на готвењето додајте путер. Палентата послужете ја со тостирани бадеми.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text