Празнични колачиња со кокос и џем од јагода – Мерките во шолји, се печат за 7 минути

Празнични колачиња со кокос и џем од јагода – Мерките во шолји, се печат за 7 минути

Направете вкусни ситни празнични колачиња.

Состојки:

 • 250 гр. маргарин
 • ¼ шолји масло
 • 1 шолја шеќер во прав
 • 4 шолји брашно
 • 1 кесе ванила
 • ½ кеси прашок за пециво
 • 1 белка
 • слатко од јагода за лепење и кокос за горе

Подготовка:

 1. Се топи маргарин на топна температура.
 2. Се додава масло во него со белка и ванила.
 3. Се додава брашно со шеќер во прав и прашок за пециво.
 4. Се меси тесто и се остава 20 минути на ладно.
 5. Се дели на топчиња и се стиска секое топче да се добие облик на школка.
 6. Се редат на плех со хартија и се печат 7-8 минути на 180 степени.
 7. Се вадат, ладат и се премачкува еден ден со џем, па се лепи со другиот дел.
 8. Се валкаат во кокос.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

 

singlepost_text