Божиќни колачиња со мед

Божиќни колачиња со мед

Направете вкусни божиќни кекси.

Состојки:

 • 500 гр. брашно
 • 3 лажички цимет
 • 1 лажиче ѓумбир рендан
 • 2 лажички прашок за пециво
 • 100 гр. маргарин
 • 100 гр. шеќер
 • 100 гр. мед
 • 200 мл. млеко
 • шеќер во прав за горе
 • кокос

Подготовка:

 1. Се мешаат сувите состојки, брашно со цимет, прашок за пециво и ѓумбир, се става маргарин сечен на коцки и се меша.
 2. Постепено се става шеќер, мед и млеко и се меша да се добие тесто.
 3. Се дели тестото на два еднакви дела. Едниот дел се става во ладилник додека спремате колачи од другиот.
 4. Се развлекува тестото и се вадат колачи во облик во кој сакате.
 5. Се ставаат во подмачкан плех и се печат 6-8 минути на 200 степени на загреана рерна, а потоа по желба им се става кокос, чоколадо, шеќер во прав.

Повеќе на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

 

singlepost_text