Еве како треба да ги одржувате тефлонските садови

Еве како треба да ги одржувате тефлонските садови

Придржувајте се на овие правила…

Избегнувајте миење тефлонски садови во машина за перење. Технички е безбедно, но високата температура може да го оштети површинскиот слој. Најдобро е да ги миете рачно. Најрелевантна причина за такво нешто е топлината поради која може да се ослободат токсини.

Иако шпатулите од нерѓосувачки челик се практични за употреба, ве советуваме да користите силиконски. Држете се до силиконски и дрвен прибор за вашите садови да траат подолго.

Чистењето на многу масни тефлонски садови оди полесно доколку во нив зовриете вода со две лажици прашок за печиво. А дамките од бигор можете да ги исчистите така што памучна крпа ќе потопите во неразреден оцет.

Запечените остатоци од храна лесно можете да ги отстраните со помош на сол која ќе ја посипете по садот кој претходно сте го налиле со топла вода.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text