Неодолив прелив од карамел за десерти

Неодолив прелив од карамел за десерти

Совршен прелив за колачи, палачинки, сладоледи…

Состојки:

  • 200 мл неутрална павлака
  • 50 гр путер
  • 200 гр шеќер

Начин на подготовка:

  1. На средна температура растопете путер со шеќер.

     

  2. Кога шеќерот ќе почне да се карамелизира додајте неутрална павлака со непрекинато мешање.

     

  3. Густината ќе ја постигнете доколку подолго гответе.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text