Најважни витамини за жените – Јадете ги овие намирници

Најважни витамини за жените – Јадете ги овие намирници

На жените им требаат многу витамини и минерали, а ова се најважните.
Ви треба многу фолна киселина која помага да се направат нови ќелии на срцето.
Ја има во лиснат зеленчук, риба, авокадо и соја.
Ви треба и калциум кој ги гради коските и мускулите, а го има во млеко, сушено овошје, сардина и зелен зеленчук како и јаткасти плодови.
Витаминот Б12 ги чува нервите.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт