Користете го често – Колку е здраво брашно од хељда

Користете го често – Колку е здраво брашно од хељда

Брашното од хељда е многу корисно и здраво и треба често да се употребува.
Во себе има повеќе влакна од обичното брашно, има калциум и фосфор, магнезиум, натриум и калиум, пектин и други корисни состојки.Користете го често така што ќе го замените обичното бело или пак интегрално брашно.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт