Ручек за половина час: Паприкаш со зеленчук

Ручек за половина час: Паприкаш со зеленчук

Вкусен ручек без месо…

Состојки:

 • 1/2 кг компири
 • 1/2 кг кромид
 • 2 моркови
 • 4 меснати пиперки
 • 1 веза магдонос
 • 2 лажици сув зачин
 • 2 лажици брашно
 • мелена пиперка
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Компирите излупете ги и исечкајте ги на коцки, налијте со вода и ставете исечкан кромид, моркови, пиперки и згответе.

   

 2. Разматете брашно и мелена пиперка со малку вода и измешајте во јадењето. Додајте зачин и сол по вкус, па тргнете од шпорет и додајте веза ситно сечкан магдонос.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text