Совршени батаци со компир

Совршени батаци со компир

Вкусни батаци со компир – ручек кој ќе го обожавате!

Состојки:

 • 500 гр пилешки батаци
 • 4-5 компири
 • сол
 • бибер
 • зачин
 • малку масло
 • сечкан магдонос

Начин на подготовка:

 1. Исчистените батаци измијте ги, исушете ги и посипете со зачини. На загреано масло во експрес лонец ставете батаци, кратко запечете и долијте 1 чаша вода. Поклопете и по звучниот сигнал гответе уште 10 минути. Потоа тргнете од оган и извадете ги батаците.

   

 2. Во лонецот додајте исчистени и исечкани компири, зачинете по вкус, долијте вода и поклопете. Откако лонецот повторно ќе се огласи гответе уште 8 минути. Тргнете од оган и вратете го пилешкото во лонецот до послужување. По желба посипете со зачински билки.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text