Тесто за пица со пиво – Не се чека да нарасне и не се сука

Тесто за пица со пиво – Не се чека да нарасне и не се сука

Вкусна и крцкава пица со пиво.
Деликатес за сите сетила кој навистина лесно се прави.

Состојки:

 • 500 гр. брашно
 • 1,5 дл. млеко
 • 2 дл. пиво
 • 4 лажици маслиново масло
 • 1 лажиче сол
 • 40 гр. квасец
 • 1 лажиче шеќер

Подготовка:

 1. Брашното со шеќер и сол, маслиново масло се става во сад.
 2. Се загреваат на оган пивото со млеко и квасец.
 3. Се соединува се и се прави тесто.
 4. Се развлекува по плех и се пече.
 5. Не го сукајте со оклагија, само со раце во плехот.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

singlepost_text