Супа на француски начин

Супа на француски начин

Вкусно предјадење…

Состојки:

 • 150 гр грашок
 • 20 гр стебло целер
 • 150 гр карфиол
 • 1 кесичка француска супа
 • 1 лажица исечкан магдонос
 • сок од лимон

Начин на подготовка:

 1. Стеблото целер исечкајте го на ситни коцки, а карфиолот искинете го на цветови.

   

 2. Во литар врела вода гответе го зеленчукот неколку минути, потоа измешајте ја содржината од супата. Гответе на слаб оган уште 20 минути. Пред крај на готвењето додајте грашок.

   

 3. Пред послужување додајте неколку капки сок од лимон и исечкан магдонос.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text