Палента со сирење: Кремаст и здрав доручек кој ќе ве наполни со енергија

Палента со сирење: Кремаст и здрав доручек кој ќе ве наполни со енергија

Направете здрав доручек и уживајте во совршениот вкус кој ќе ве врати во детството.

Состојки:

 • 200 гр палента
 • 3/4 лажичка сол
 • 25 гр путер
 • 50 гр свежо крем сирење
 • 500 мл вода
 • јогурт

Начин на подготовка:

 1. Во средно голем сад ставете вода и причекајте да зоврие.

   

 2. Половина од водата одвојте ја на страна, а во остатокот додајте сол и путер. Кога путерот ќе се растопи, намалете го огнот и измешајте палента.

   

 3. Мешајте за да не се направат грутки и гответе додека не омекне.

   

 4. За време на готвењето, по потреба, лесно додавајте вода.

   

 5. Пред крајот на готвењето измешајте крем сирење, а добро е да се комбинира и со јогурт.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text