Најважното правило при пржење во фритеза – Плус грешки кои најчесто ги правиме

 Најважното правило при пржење во фритеза – Плус грешки кои најчесто ги правиме

Ако имате фритеза дома, ви нудиме златни правила за совршено пржење.

Важно е пред се фритезата да е секогаш добро сочувана и чистена редовно, како и маслото да е со добар квалитет.

Температурата пред самото пржење треба да е 160-180 степени.

Најважното правило е соодносот меѓу маслото и намирниците кои се пржат, соодносот треба да биде 1 спрема 10.

Корпата не треба да биде наполнета повеќе од половина.

Замрзнатите производи се ставаат директно во фритеза.

Се избегнува додавање сол и други зачини при пржењето.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Ослободете се од стресот со 5 минутна масажа на прстите

Студени раце и стопала? Еве на кои здравствени проблеми може да укажуваат

5 природни маски за лице против акни

Природен рецепт кој го лечи болното грло

Кои чаеви помагаат при слабеење?

Вежбате, а резултатите се слаби? Еве што да јадете

Совети кои дерматолозите нема да Ви ги откријат

Рецепти за природни, а ефикасни маски за лице за зимските денови

 

singlepost_text