Десерт во чаша подобар од пудинг: Крем од банани

Десерт во чаша подобар од пудинг: Крем од банани

Ги има и во лето и во зима, и со бананите се прави најдобар крем.

Состојки:

 • 500 мл. млеко
 • 3 жолчки
 • 3 банани
 • 0.5 шолји шеќер
 • 4 лажици брашно

Подготовка:

 1. Се мати пола шолја млеко со жолчките со постојано мешање се додава и брашно.
 2. Се меша со жица, се пасираат бананите, се става шеќр и млеко.
 3. Се става оваа смеса на оган и се чека да зоврие, се трга и со постојано мешање се додава смесата со јајца.
 4. Се враќа на оган 3 минути и се става во чинии или чаши.
 5. Се лади 30 минути.
 6. Украсете по избор со парчиња банана, мрвици, чоколадо…

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Ослободете се од стресот со 5 минутна масажа на прстите

Студени раце и стопала? Еве на кои здравствени проблеми може да укажуваат

5 природни маски за лице против акни

Природен рецепт кој го лечи болното грло

Кои чаеви помагаат при слабеење?

Вежбате, а резултатите се слаби? Еве што да јадете

Совети кои дерматолозите нема да Ви ги откријат

Рецепти за природни, а ефикасни маски за лице за зимските денови

 

singlepost_text