Крцкави чоко кекси без брашно: Направете десерт за 15 минути

Крцкави чоко кекси без брашно: Направете десерт за 15 минути

Нема да можете да престанете да ги јадете.

Состојки:

 • 3 белки
 • 65 гр какао прав
 • 1/2 лажичка цимет
 • 1/2 лажичка сол
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 150 гр чоколадни трошки
 • 360 гр шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги сувите состојки: шеќер во прав, какао, сол и цимет.

   

 2. Додајте белки и екстракт од ванила, па мешајте со жица за матење додека не добиете глатка смеса.

   

 3. Додајте чоколадо. Измешајте.

   

 4. Ставете на хартија за печење по лажичка тесто со размах од 2-3 см. Печете 15 минути на 180 степени.

   

 5. Оставете да се изладат, па послужете.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text