Лесно и вкусно: Овчо сирење во ловор и бибер

Лесно и вкусно: Овчо сирење во ловор и бибер

Ароматично сирење кое ќе го обожавате.

Состојки:

 • 250 гр овчо сирење
 • 3 листови ловор
 • 1 лажичка бибер во зрно
 • 1 гранче рузмаин
 • 1 лажичка сув зачин
 • 350 мл маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Сирењето исечкајте го на коцки. Лукот исечкајте го на парчиња. Сирењето потоа нредете го во тегла, измеѓу коцките ставете лук и ловор. Додатје зрна бибер, рузмарин, зачин и маслиново масло. Маслото мора да биде најмалку 1 см над сирењето.

   

 2. Теглата веднаш затворете ја и чувајте ја во фрижидер 4-5 дена.

   

 3. Наместо овчо сирење можете да користите и козјо, но наместо маслиново ставете сончогледово или соино масло.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text