Идеална за сите кои постат: Чоколадна торта со кафе

Идеална за сите кои постат: Чоколадна торта со кафе

Торта од која бараат парче повеќе и оние кои не постат.

Состојки за кора:

 • 3 шолји брашно
 • 2 лажички прашок за печиво
 • 2 шолји кисела вода
 • 3 лажици какао
 • 10 гр ванилин шеќер
 • 100 гр шеќер
 • 3 лажици џем
 • 6 лажици масло

Состојки за фил:

 • 2 лажички нескафе + 50 мл топла вода
 • 3 лажички шеќер
 • 10 гр ванилин шеќер
 • 200 мл кисела вода + 100 гр шлаг
 • 100 гр посно чоколадо + 3 лажици масло

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text