Ви ја откриваме тајната на највкусните мекици (Рецепт)

Ви ја откриваме тајната на највкусните мекици (Рецепт)

Рецепт за највкусните класични мекици…

Состојки:

  • 1/3 коцка квасец (14 гр)
  • неколку лажици кисело млеко
  • 300 мл вода
  • 500 гр брашно
  • 1 лажица сол

Начин на подготовка:

  1. Квасецот посипете го со прстофат шеќер и малку вода и оставете да надојде. 
  2. Во сад измешајте кисело млеко, сол и вода и во нив додајте надојден квасец. Замесете меко тесто. Оставете да надојде. 
  3. Можете да го змесите навечер и да го ставите во фрижидер (не треба да го премачкувате со масло), а наутро испржете. Од ова тесто можете да направите и пица.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text