Превртен овошен колач

Превртен овошен колач

Направете превртен овошен колач.

Состојки:

 • 4 праски, јаболки или круши по избор
 • 50 гр. маргарин за тепсијата
 • 110 гр. маргарин
 • 7 лажици шеќер
 • 2 јајца
 • 200 мл. јогурт
 • 12 лажици брашно
 • 10 гр. прашок за пециво
 • 200 мл. слатка павлака

Подготовка:

 1. Се загрева рерна на 180 степени, а тепсија се премачкува со целиот маргарин.
 2. Се ставаат две лажици шеќер од горе.
 3. Се сече овошјето покрупно па се става врз шеќерот и маргаринот (може да одберете еден вид или повеќе овошки).
 4. Се матат 110 грама маргарин во сад со 5 лажици шеќер, јајца и јогурт.
 5. Се додава брашно со прашок за пециво и се мати да се соедини се убвао.
 6. Се става смесата врз овошјето.
 7. Се пече 45 минути.
 8. Се лади 15 минути потоа, се одлепува со нож и се превртува.
 9. Се мати слатка павлака и се украсува.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text