Царица на посната трпеза: Посна компир салата

Царица на посната трпеза: Посна компир салата

Направете вкусна посна салата со морков и компири.

Состојки:

  • ½ кг. компири
  • 200 гр. сенф
  • 4 главици кромид
  • 2 моркови

Подготовка:

  1. Се вари компирот и се лупи.
  2. Се обарува и лупениот морков.
  3. Се пасира компирот со малку од водата и се додава и испасираниот морков, пасе ставаат во сад.
  4. Се сече ситно кромидот и се динста кратко на водата од компирот, па се спојува со пасираната смеса и се додава сенф и зачини по избор.
  5. Добар апетит.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

 

singlepost_text