Зелка и морков – салата полна со витамини

Зелка и морков – салата полна со витамини

Рецепт за класична салата со зелка и морков.

Состојки:

 • 500 гр зелка
 • 4 свежи моркови
 • 50 мл масло
 • оцет по желба
 • сол
 • 1 веза магдонос

Начин на подготовка:

 1. Измијте и исчистете зелка и моркови. Зелката исечкајте ја ситно, а морковите изрендајте ги.

   

 2. Зеленчукот ставете го во голем сад и додајте ситно сечкан магдонос.

   

 3. Посолете ја салата по вкус и измешајте со раце со лесно притискање. Додајте ги и останатите зачини и измешајте.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text