Компири со лук и пармезан

Компири со лук и пармезан

Направете вкусни компири со пармезан.

Состојки:

  • 1 кг. компири
  • 100 гр. рендан пармезан
  • 3-4 лажици вегета
  • 2-3 чешни лук
  • 1 шолјичка масло и малку бибер

Подготовка:

  1. Се лупат и мијат компирите, се сечат покрупно и се ставаат во тава, горе ставате пармезан, вегета и ситнет лук со масло.
  2. Се меша, и се става малку и бибер.
  3. Се оставаат на ладно половина час.
  4. Се печат потоа на 250 степени додека не поруменат околу 30-40 минути.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

 

 

singlepost_text