Вкусна енергетска чорба

Вкусна енергетска чорба

Брза подготовка за вкусна енергетска чорба.

Состојки:

 • 300 гр грав
 • 1 главица кромид
 • 2 лажици маслиново масло
 • 300 гр домати пелати
 • 1 стебло целер
 • 2 компири
 • малку свеж магдонос
 • лута пиперка
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Ситно исечканиот лук продинстајте го на маслиново масло, па додајте лута пиперка, исечкан целер и кратко пропржете.

   

 2. Исечкајте компири и ставете ги, а потоа грав и пелати. Посолете, побиберете и прелијте со вода.

   

 3. Гответе ја чорбата околу половина час па на крај додајте магдонос.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text