Видео: Елки од тесто – Деликатес за Нова Година

Видео: Елки од тесто – Деликатес за Нова Година

Совршено за празничната трпеза.
Направете елки од тесто.

Состојки:

  • 500 гр. лиснато тесто
  • 250 гр. сирење
  • 1 јајце
  • за декорација шери домати, колбаси и маслинки или опционо

Подготовка:

  1. Се остава тестото да се отпушти и се развлекува на хартија, еден дел од него.
  2. Се става на тепсија и се премачкува со сирење, па се преклопува со другиот дел од тестото, кое треба да е развлечено како претходното.
  3. Се премачкува со јајце и се украсува по желба. Се сече како што е прикажано на видеото.
  4. Се пече на 200 степени 30 минути.

 

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

singlepost_text