Лажна пица од бајат леб: Пица кришки со богат фил

Лажна пица од бајат леб: Пица кришки со богат фил

Направете пица кришки за појадок кои сите ги сакаат.

Состојки:

 • 8 кришки бајат леб
 • 2 јајца
 • 100 мл. јогурт
 • 50 мл. млеко
 • 100 гр. кајмак
 • 100 гр. кечап
 • 150 гр. шунка
 • 100 гр. кашкавал
 • 1 лажиче оригано
 • масло и сол

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со сол и се додава млеко и јогурт, па се макаат кришките.
 2. Се редат на подмачкан плех и се става кајмак горе, па се става кечап, парчиња шунка, оригано и рендан кашкавал.
 3. Се става малку масло горе и се пече на 250 степени 20 минути.

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

 

singlepost_text