Брза и лесна подготовка: Ќофтиња со печурки и спанаќ

Брза и лесна подготовка: Ќофтиња со печурки и спанаќ

Брзо и лесно до вкусен оброк.

Состојки:

 • 1 бајата кифла
 • 1 главица кромид
 • 500 гр мелено месо
 • 1 јајце
 • сол
 • бибер
 • 1 лажица масло
 • 400 гр шампињони
 • 200 гр спанаќ
 • малку мајчина душица

Начин на подготовка:

 1. Омекнете ја кифлата. Исечкајте кромид, па добро измешајте го со месото јајцето, малку сол и бибер. Направете 12 ќофтиња и пропржете ги на масло од сите страни, додека не поруменат.

   

 2. Измијте ги печурките и исечкајте ги на половина или четвртини. Кратко пропржете ги на маснотијата од месото. Додајте спанаќ, сол и мајчина душица и продинстајте. Долијте вода и кога ќе зоврие ставете ги ќофтињата. Оставете да крчкаат заедно 10 минути.

Добар апетит!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед