Банана коцки – Десерт совршен за секоја пригода

Банана коцки – Десерт совршен за секоја пригода

Направете банана коцки.

Состојки:

 • 9 јајца
 • 9 лажици шеќер
 • 9 лажици брашно
 • 9 лажици мелени лешници
 • 9 лажици млеко
 • 9 лажици масло
 • 9 лажици чоколадо во прав
 • 1 кг. банани за фил
 • 300 гр. шлаг за фил
 • 2 дл. слатка павлака за горе

Подготовка:

 1. Се матат за една кора 3 јајца со шеќер, па по 3 лажици од сите други состојки за кора.
 2. Смесата се соединува со лажица и се става во плех со хартија, па се пече на 200 степени околу 15 минути.
 3. Така се прават уште две кори.
 4. За фил се лупат бананите, се пасираат и се додава шлаг во прав, па се мати заедно.
 5. Се става кора фил, кора фил, кора фил.
 6. Цела торта се премачкува со изматена слатка павлака.
 7. Нека се стегне и исечете на коцки.

singlepost_text