Меден карамел колач: Најмек бисквит на светот

Меден карамел колач: Најмек бисквит на светот

Овој колач ќе биде совршен десерт за вашите деца!

Состојки:

 • 3 лажици шеќер
 • 3 капки сок од лимон
 • 2 јајца
 • 60 гр шеќер
 • 250 мл млеко

Состојки за 2 дел:

 • 2 јајца
 • 100 гр шеќер
 • 50 гр брашно
 • малку прашок за печиво

Начин на подготовка:

 1. Во тенџере растопете 3 лажици шеќер и разлејте во помал плех. Разматете 2 јајца со 250 мл млеко па прелијте го карамелот.

   

 2. Разматете 2 јајца со 100 гр шеќер па додајте брашно, па добро изедначете, може да додадете и малку прашок за печиво. Еднакво прелијте го млекото во тепсијата.

   

 3. Плехот ставете го во друг дел малку поголем и во него ставете за половина см врела вода. Печете на 200 степени околу 50 минути, пред крај покријте со фолија.

   

 4. Изладениот колач превртете го на чинија и послужете.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text