Брзи колачиња за Нова Година и Божик

Брзи колачиња за Нова Година и Божик

Направете ситни и вкусни бомбици.

Состојки:

  • 125 гр маргарин
  • 4 лажици мед
  • 4 лажици шеќер
  • 100 гр чоколадо
  • 100 гр мелени бисквити
  • 100 гр мелени ореви
  • 22 гр сусам

 

Подготовка:

  1. Сусамот кратко се пропржува во сува шерпа, а посебно во друга шерпа се соединуваат мед, маргарин, чоколадото искршени на коцки и шеќер.
  2. Се трга сместаа од рингла и се додава пржениот сусам, мелените бисквити и ореви, па се добро се меша и се обликуваат бомбици кои се валкаат во сусам.

 

Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Вкусна боранија со поховано пилешко

Здраво, вкусно, едноставно: Стар рецепт за боранија

Боранија со пилешко

Рижото со грашок и боранија

Ручек со боранија и компир – вкусни чинии на трпеза

Запечена боранија

Кремаста салата од боранија (Видео)

Сочна боранија во карамелизиран кромид со печурки

singlepost_text